Profile

Active Devon Awards.jpg

Jon's International & National Coaching Appointments...

  • Coach of the Lithuanian Senior Team to the Olympic Games (London, England) 2012
  • Head Coach of the Great Britain Senior Team to the LEN European SC Championships (Szczecin, Poland) 2011
  • Coach of the Great Britain Senior Team to the FINA World Cup (Berlin, Germany) 2011
  • Head Coach of the England Team to the Commonwealth Youth Games (Douglas, Isle of Man) 2011
  • Coach of the Lithuanian Team to the European Youth Olympic Festival (Trabzon, Turkey) 2011
  • Coach of the Great Britain Senior Team to the GBR vs GER Dual Meet (Essen, Germany) 2011
  • Coach of the Great Britain Senior Team to the LEN European LC Championships (Budapest, Hungary) 2010
  • Coach of the Kenyan Senior Team to the FINA World LC Championships (Rome, Italy) 2009
  • Coach of the Great Britain Senior Team to the LEN European SC Championships (Istanbul, Turkey) 2009
  • Coach of the Great Britain Senior Team to the FINA World Cup (Stockholm, Sweden) 2009
  • Head Coach of the Great Britain Team to the LEN European Youth Olympic Festival (Belgrade, Serbia) 2007
  • Head Coach of the Great Britain Team to the Male End of Year Tour (Perth & Brisbane, Australia) 2007
  • Coach of Great Britain Team to the FINA World Junior Championships (Monterrey. Mexico) 2008
  • Head Coach of British Swimming’s Senior National Female Event Camp (Palma, Spain) 2007
  • Head Coach of British Swimming’s Senior National IM Event Camp (Palma, Spain) 2005
  • Head Coach of British Swimming’s Senior National IM Event Camp (Paphos, Cyprus) 2004
  • Head Coach of British Swimming’s Senior National IM Event Camp (Loughborough, England) 2003
  • Head Coach of British Swimming’s World Class National Age Programme 2004-2005 and 2005-2006
  • Head Coach of British Swimming’s World Class Potential Programme 2003-2004
  • Head Coach of British Swimming’s World Class Start Programme 2001-2002 and 2002-2003
  • Coach of Great Britain Team to the Male End of Year Tour (Auckland, New Zealand & Brisbane, Australia) 2006
  • Coach of Great Britain Team to Australian Age Championships (Perth, Australia) 2004
  • England Skills Coach to Talent ID Programme 2008-2009
  • England (West) Coach to Vittel Cup (Caen, France) 2000
  • England (West) Coach to Scottish Open Championships (Inverness, Scotland) 2000

Jon's Coaching Credits

  • British Swimming Coaches Association Fellowship presented in 2008
  • British Swimming Coaches Association 'Alan Hime Award' presented in 2004
  • British Swimming Select Coaches Group Member 2002-2009
  • British Swimming National Squad Coach 2009-Present
  • British Swimming Development Advisory Panel Member 2011-Present
  • Plymouth Herald Sports Awards Coach of the Year 2003 & 2010

 Jon's Senior International Records

  • Ruta Meilutyte (European)
  • Achieng Ajulu-Bushell (African)

Jon's Senior National Records

  • Antony James (Great Britain & England)
  • Emma Wilkins (England)
  • Ruta Meilutyte (Lithuania)
  • Christian Homer (Trinidad & Tobago)
  • Achieng Ajulu-Bushell (Kenya)
  • Masai Zebechaka (Jamaica)
  • Zane Jordan (Zambia)
  • Jade Howard (Zambia)
  • Jamila Lunkuse (Uganda)
  • Grant Halsall (Isle of Man)

 Jon's Junior & Youth National Records

  • Antony James (Great Britain & England)
  • Steven Beckerleg (Great Britain & England)
  • David Gregory (Great Britain & England)
  • Calum Jarvis (Great Britain & Wales)
  • Grant Halsall (Great Britain, England & Isle of Man
  • Joseph Patching (Great Britain & England)
  • James Young (Great Britain & England)
  • Benjamin Proud (Great Britain & England)
  • Samuel Straughan (Great Britain & England)
  • Jack Smith (Great Britain & England)
  • Oliver Leonard (Great Britain & England)
  • Matthew Powell (Great Britain & England)
  • Harry Ackland (Great Britain & England)
  • Adam John (Great Britain & England)
  • Ruta Meilutyte (Lithuania)
  • Mitchell Adshead (England)
  • Matthew Rose (Scotland)
  • Sian Harkin (Scotland & Wales)
  • Alexander Gregory (Wales)
  • Achieng Ajulu-Bushell (Kenya)
  • Christian Homer (Trinidad & Tobago)
  • Matthew Zammit (Malta)
  • Zane Jordan (Zambia)
  • Jade Howard (Zambia)
  • Jamila Lunkuse (Uganda)
  • Heather Millar (Isle of Man)

Jon's Team Achievements with Plymouth Leander

  • British National Youth Club Champions (Overall) 2012 ; 2010 ; 2009 ; 2008
  • British National Age Group Club Champions (Overall) 2009
  • British National Youth Club Champions (Male) 2012 ; 2011 ; 2010 ; 2009 ; 2008
  • British National Age Group Club Champions (Male) 2009 ; 2008 ; 2005
  • National Swimming League (England & Wales) Champions 2011-2012 ; 2009-2010 ; 2008-2009 ; 2007-2008
  • National Swimming League (England & Wales) B Final Winners 2005-2006
  • National Swimming League (England & Wales) Runners-Up 2010-2011 ; 2006-2007 ; 2004-2005
  • National Swimming League (England & Wales) B Final Runners-Up 2003-2004
  • National Swimming League (England & Wales) Finalists 2002-2003
  • National Swimming League (South West & Wales) Champions 2011-2012 ; 2010-2011 ; 2009-2010 ; 2008-2009 ; 2007-2008 ; 2006-2007 ; 2004-2005
  • National Swimming League (South West & Wales) Runners-Up 2005-2006 ; 2002-2003
  • British Swimming Development Club Status 2012 ; 2011 ; 2010 ; 2009
  • Plymouth Herald Sports Awards Team of The Year 2010 ; 2009 ; 2006

Jon's International Medallists

  • Ruta Meilutyte (Lithuania) XXX Olympic Games 2012
  • Antony James (England) XIX CGF Commonwealth Games 2010
  • Cassandra Patten (Great Britain) FINA Swim Marathon World Cup 2006
  • Achieng Ajulu-Bushell (Kenya) 9th African Championships 2008
  • Christian Homer (Trinidad & Tobago) 1st IOC World Youth Olympic Games 2010
  • Jospeh Patching (Great Britain) 40th LEN European Junior Championships 2012
  • Benjamin Proud (Great Britain) 40th LEN European Junior Championships 2012
  • Grace Vertigans (Great Britain) 40th LEN European Junior Championships 2012
  • James Young (Great Britain) 38th LEN European Junior Championships 2010
  • Steven Beckerleg (England) 13th ISF World Gymnasiade 2006
  • Claudia Coleman (England) 13th ISF World Gymnasiade 2006
  • David Gregory (England) 14th ISF World Gymnasiade 2009
  • Achieng Ajulu-Bushell (England) 14th ISF World Gymnasiade 2009
  • Ruta Meilutyte (Lithuania) 11th EOC European Youth Olympic Festival 2011
  • Grant Halsall (Great Britain) 10th EOC European Youth Olympic Festival 2009
  • Adam John (Great Britain) 9th EOC European Youth Olympic Festival 2007
  • Steven Beckerleg (Great Britain) 8th EOC European Youth Olympic Festival 2005
  • Aaron Rickhuss (England) IV CGF Commonwealth Youth Games 2011
  • Laura Vertigans (England) IV CGF Commonwealth Youth Games 2011
  • Grant Halsall Isle of Man) IV CGF Commonwealth Youth Games 2011
  • Calum Jarvis (Wales) III CGF Commonwealth Youth Games 2008
  • Jamila Lunkuse (Uganda) X CANA All Africa Games 2011

Jon's Senior International Appearances (Athletes)

  • Antony James (Great Britain & England)
  • Steven Beckerleg (Great Britain & England)
  • Emma Wilkins (Great Britain)
  • Cassandra Patten (Great Britain)
  • James Young (Great Britain)
  • Joseph Parker (Great Britain)
  • Joseph Patching (Great Britain)
  • Grant Halsall (Great Britain)
  • Daniel Gill (Great Britain)
  • David Gregory (Great Britain)
  • Calum Jarvis (Great Britain)
  • Sophie Collier (Great Britain)
  • Zoe Hester (Great Britain)
  • Achieng Ajulu-Bushell (Great Britain, England & Kenya)
  • Ruta Meilutyte (Lithuania)
  • Christian Homer (Trinidad & Tobago)
  • Dan Sweeney (Ireland)
  • Sian Harkin (Scotland & Wales)
  • Zane Jordan (Zambia)
  • Jade Howard (Zambia)
  • Ahmad Attellesey (Libya)
  • Jamila Lunkuse (Uganda)
  • Talisa Lanoe (Kenya)
  • Sehar Saleh (Kenya)
  • Lara Butler (Cayman Islands)

Jon's Junior & Youth International Appearances (Athletes)

  • Emma Wilkins (Great Britain)
  • David Gregory (Great Britain & England)
  • Grace Vertigans (Great Britain & England)
  • Joseph Parker (Great Britain & England)
  • Calum Jarvis (Great Britain & Wales)
  • Grant Halsall (Great Britain & Isle of Man)
  • Joseph Patching (Great Britain)
  • Benjamin Proud (Great Britain)
  • Mark Conroy (Great Britain)
  • Anthony O’Driscoll (Great Britain)
  • Steven Beckerleg (Great Britain)
  • James Young (Great Britain)
  • Samuel Straughan (Great Britain)
  • Oliver Leonard (Great Britain)
  • Claudia Coleman (Great Britain)
  • Laura Froshaug (Great Britain)
  • Adam John (Great Britain)
  • Zoe Hester (Great Britain)
  • Laura Vertigans (England)
  • Aaron Rickhuss (England)
  • Ruta Meilutyte (Lithuania)
  • Achieng Ajulu-Bushell (Kenya)
  • Christian Homer (Trinidad & Tobago)
  • Dan Sweeney (Ireland)
  • Donal Drought (Ireland)
  • Leo Delaney (Ireland)
  • Emma De Jager (Zambia)
  • Zane Jordan (Zambia)
  • Jamila Lunkuse (Uganda)
  • Sian Harkin (Wales)
  • Alexander Gregory (Wales)
  • Sian Boulton (Wales)
  • Elaine Myo (Wales)
  • Heather Millar (Isle of Man)
  • ...and 30 Schools International Appearances!

Jon's National Achievements

  • 28 British National Champions coached in Individual Events
  • ...a further 24 British National Medallists coached in Individual Events
  • ...and another 28 British National Medallists coached in Relay Events
  • National Champions coached in Jon's programme at the respective National Championships in South Africa, Germany, Switzerland, Chile, Ireland, Scotland, Wales, Uganda, Kenya & Zambia!

Jon's Coaching Qualifications & Experience

  • University of Exeter B.Ed (Hons) Physical Education
  • ASA Coach Certificate & Licence (UKCC Level 4)
  • UK Sport Elite Coach Programme 2011-2012
  • ASA Licenced Tutor (UKCC Levels 1, 2 & 3)
  • LEN Anti-Doping Diploma
  • British Swimming Coaches Association Vice Chairman (Great Britain) and Operations Officer (South West of England)